Instalacje

Instalacje gazowe – rodzaje

Od wielu lat utrzymuje się w Polsce korzystna tendencja z ponad 50% różnicy między ceną benzyny a ceną autogazu. Dlatego też wielu właścicieli pojazdów w naszym kraju decyduje się na montaż instalacji  LPG lub CNG . Decyduje o tym dostępność tego rodzaju paliwa na stacjach oraz wysoki poziom bezawaryjności nowych instalacji LPG.

Duże zróżnicowanie w silnikach samochodowych wymaga zastosowania różnych instalacji gazowych. W przypadku montażu LPG wyróżnia się jak dotąd, pięć generacji układów. Podstawowym czynnikiem decydującym jaki  rodzaj instalacji gazowej zamontować jest typ układu zasilania paliwa zastosowany w samochodzie. Kierowcy sugerują się zazwyczaj takimi elementami jak rodzaj instalacji gazowej, cena oraz renoma rynkowa warsztatu montującego.

Rodzaje instalacji gazowych:

I generacja – stosowana jest do silników w którym wykorzystano gaźnik lub wtrysk bez sondy lambda (rozwiązanie spotykane raczej w starszych samochodach). Jest to także najtańszy typ instalacji- średnia cena to ok. 1 300 zł. Przejęcie z zasilania benzynowego na LPG dokonywane jest różnie.

II generacja – stosowana w silnikach nowszych, wyposażonych w jedno- lub wielopunktowy wtrysk paliwa z podstawowym sterowaniem elektronicznym, sondą lambda i katalizatorem. Przejście z benzyny na gaz dokonywane jest automatycznie i uzależnione jest od obrotów silnika. Cena montażu takiej instalacji waha się w granicach od 1300 do 1 600 zł w zależności od rodzaju samochodu i zaawansowania technicznego silnika.

III generacja – montowana jest głównie do samochodów z silnikami z wielopunktowym wtryskiem paliwa sterowanym elektronicznie, z katalizatorem oraz plastikowym kolektorem. Średnia cena usługi wynosi od 1 600 do 2 000 zł.

IV generacja – ten rodzaj instalacji gazowej wykorzystywany jest w autach z sekwencyjnym wtryskiem gazu w fazie lotnej. Każdy z wtryskiwaczy przeznaczony jest dla jednego cylindra a automatyczny proces przełączenia się z benzyny na gaz jest niezauważalny i pozbawiony charakterystycznych „szarpnięć” i „strzałów”. Instalacje te są w tej chwili najbardziej popularne na rynku. Cena montażu kształtuje się  od 2 200 zł.

V generacja – najdroższa ze wszystkich obecnie stosowanych serii instalacji gazowych (ceny zaczynają się od 8 500 zł). Wyróżniają się sekwencyjnym wtryskiem gazu w fazie ciekłej pompowanym pod ciśnieniem 10-12 bar eliminując dławienie się silnika w zimie.

Samochodowe instalacje gazowe Wrocław, Oleśnica, Oława, Jelcz-Laskowice – Zapraszamy!

Facebook